Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V petek, 27. septembra 2024, je Ilirska Bistrica gostila sejem priložnosti za mlade Karierne štenge, dogodek, ki ga je organizirala ekipa SkillHatch v sodelovanju s Klubom študentov Ilirska Bistrica, Šolskim centrom Postojna in Gimnazijo Ilirska Bistrica ter močno podporo Občine Ilirska Bistrica. Dogodek je združil mlade, podjetja in ustanove, ki ponujajo možnosti za razvoj kariere ter osebnostno rast, s čimer je Ilirska Bistrica postala stičišče priložnosti za mlade iskalce prihodnosti.
Informacije iz prve roke so delili predstavniki 17 podjetij
Na sejmu se je predstavilo 17 podjetij, večinoma iz lokalnega okolja, ki so mladim ponudila širok spekter priložnosti, od študentskega dela, praks, štipendij, do zaposlitvenih možnosti in projektov. Poleg bogatega sejemskega dogajanja je bil dogodek popestren z vrsto delavnic, ki so se osredotočale na različne vidike vstopa mladih na trg dela. Udeleženci so lahko spoznavali, kako prepoznati in izkoristiti svoje osebnostne moči, se pripraviti na razgovore z delodajalci, izkoristiti priložnosti, ki jih ponuja platforma SkillHatch, in se naučiti učinkovite komunikacije z delodajalci.
Eden izmed osrednjih vrhuncev sejma je bila okrogla miza, na kateri so sodelovali ugledni gostje: red. prof. dr. Miha Škerlavaj, inženirka leta Ljupka Vrteva, kadrovska direktorica Andreja Boštjančič, mentorica in marketingašica Ajda Novak ter mag. Uroš Turk, soustanovitelj SkillHatcha in dolgoletni mentor mladih. Vsak izmed govorcev je s svojim edinstvenim pogledom mlade nagovoril in spodbudil k aktivnemu oblikovanju svoje prihodnosti.
Pomembno je imeti tako krila kot korenine: poleteti v svet, a se vrniti bogatejši domov
Profesor Miha Škerlavaj je mlade spomnil, da je pomembno imeti tako krila kot korenine: poleteti v svet in se nato vrniti domov bogatejši z izkušnjami. Ljupka Vrteva je poudarila, da je ključno vztrajati in se ne ustrašiti ovir – s pravim mentorjem pa lahko dosežemo še več. Andreja Boštjančič je razkrila, da delodajalci pri mladih cenijo predvsem odgovornost in samoiniciativnost. Ajda Novak je mladim položila na srce, naj se ne bojijo izkoristiti priložnosti v tujini, saj jim to lahko odpre nova obzorja – naj pa se vrnejo domov, saj je tu najlepše živeti. Mag. Uroš Turk pa je izpostavil, da je strah naraven, a naj mladi vseeno zaupajo vase in izkoristijo svoje potenciale.
Izjemen odziv mladih in delodajalcev
Dogodek je naletel na izjemen odziv tako med mladimi kot med delodajalci. Mladi so z navdušenjem spoznavali priložnosti in navezovali stike, osnovnošolci in dijaki pa so pokazali, da so premišljeni in odločni glede svoje prihodnosti, saj so podjetjem zastavljali tehtna in premišljena vprašanja. Študenti pa so z zanimanjem ocenjevali, kdo bi bil za njih najboljši delodajalec. Delodajalci so bili prijetno presenečeni nad številom in raznolikostjo vprašanj, mladi pa so pokazali veliko zanimanje tudi za bolj resne projekte in sodelovanja.
Nova aplikacija: z enim klikom do priložnosti
Posebnost dogodka Karierne štenge je bila tudi uporaba platforme in aplikacije SkillHatch, ki mladim pomaga pri iskanju priložnosti in povezovanju z delodajalci. SkillHatch je zasnovan tako, da omogoča mladim preprosto prijavljanje na priložnosti z enim samim klikom, kar poenostavi postopek in poveča možnosti za navezovanje stikov. Delodajalci na platformi objavljajo različne priložnosti – od študentskega dela, štipendij, hackathonov do zaposlitvenih izzivov, mladi pa lahko s pomočjo kvizov, ki jih rešujejo na platformi, dokažejo svoje znanje in veščine. Na ta način si mladi zgradijo digitalni CV in predstavijo svoje supermoči, s čimer klasičen življenjepis postane preteklost.
Dogodek je ponovno pokazal, da mladi niso nezainteresirani in zdolgočaseni, kot jih včasih stereotipno označujemo. Nasprotno, mladi so odprti in željni priložnosti, le da jih včasih težko prepoznajo ali do njih dostopajo. SkillHatch in dogodki, kot so Karierne štenge, so zato ključnega pomena, saj mladim pomagajo odkriti prave možnosti in se povezati z delodajalci, ki so jim pripravljeni pomagati na njihovi poti.
Na koncu velja poudariti, da je sodelovanje med mladimi in delodajalci temelj prihodnosti. Tovrstni dogodki niso zgolj priložnost za izmenjavo informacij, temveč tudi prostor za izgradnjo zaupanja, spoštovanja in dolgoročnega sodelovanja med generacijami. Občina Ilirska Bistrica je s podporo dogodku pokazala, da prepoznava pomen mladih za razvoj skupnosti in jim omogoča, da razvijejo svoj polni potencial.
Ekipa SkillHatch
Foto: Patrik Lovrin, Blaž Lenček, Občina Ilirska Bistrica