Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V naši občini ustvarja precejšnje število kakovostnih mojstrov rokodelcev, ki se tudi uspešno predstavljajo na sejmih, razstavah pa tudi v muzejskih prodajalnah po vsej Sloveniji. Občina Ilirska Bistrica bo v skladu s svojo namero in namero obrtno-podjetniške zbornice podprla željo domačih rokodelcev, da bi tudi pri nas ustanovili rokodelski center. Kako, s čim in kdaj, so seveda vprašanja, za katera odgovore še iščemo, vendar je prvi pogoj za kandidiranje za sofinancerska sredstva ta, da imamo večje število aktivnih rokodelcev s certifikatom Art@Craft Slovenija.
Za ta namen smo nameravali zainteresirane rokodelce povabiti na Bistriško tržnico (21. in 22. septembra 2024), na kateri bi njihove izdelke ocenila komisija, ki deluje pri Sekciji za rokodelstvo Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Zaradi tehničnih težav pa smo se po vzoru drugih občin odločili, da najprej naredimo predizbor v domači občini.
Župan Občine Ilirska Bistrica, dr. Gregor Kovačič, je imenoval komisijo, ki bo opravila oceno izdelkov, ki jih bodo njihovi avtorji prijavili za prvo oceno. V komisiji so domači ustvarjalci Romeo Volk, (raziskovalec in odličen poznavalec in poustvarjalec kulturne dediščine naših krajev, ilustrator, glasbenik in še marsikaj), Franc Dolgan (slikar, poznavalec naše kulturne dediščine), Eva Gorišek (učiteljica likovne umetnosti, likovna ustvarjalka, (so)organziatorka, Mojca Žnidaršič (oblikovanje izdelkov iz keramike, imetnica certifikata) in predstavnica Rokodelskega centra Škofja Loka Kati Sekirnik.
Postopek in merila
Komisija za ocenjevanje se bo opirala na Seznam dejavnosti, ki po mnenju strokovne komisije sodijo v okvire domače oziroma umetnostne obrti in merila Komisije za domače in umetnostne obrti, ki deluje pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Vse mojstre domače in umetnostne obrti, ki bi radi kandidirali za certifikat, prosimo, da nam za ocenjevanje izdelka ali izdelkov do 19. avgusta na naslov obcina.ilirska-bistrica@ilirska-bistrica.si pošljejo:
- tri fotografije za vsak izdelek,
- kratek opis izdelka, navedbo materialov, opis tehnike izdelave, lahko pa tudi pojasnilo ali in kako je izdelek povezan z našo kulturno dediščino.
Pričakujemo, da bodo vsi rokodelci, za katerih izdelke bo komisija ocenila, da so primerni za certificiranje pri pristojni komisiji Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, svoje izdelke predstavili na stojnici na Bistriški tržnici, ki bo 21. in 22. septembra 2024.