Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V četrtek, 21. marca je na Osnovni šoli Rudolfa Ukoviča Podgrad potekal tehnični dan, namenjen učencem od šestega do devetega razreda. Program tehničnega dneva smo oblikovali naravovarstveniki Parka Škocjanske jame, ki z ozaveščanjem širše skupnosti varujemo naravo zaradi nje same in zaradi preživetja ljudi, saj smo od nje življenjsko odvisni.
Učencem se je v okviru projekta ReNature, ki ga sofinancirajo Islandija, Lihtenštajn in Norveška s sredstvi Finančnega mehanizma EGP 2014-2021 in pripadajoča slovenska udeležba, predstavilo pomen mokrišč in traviščnih življenskih prostorov, ki nudijo dom velikemu številu živalskih in rastlinskih vrst, nam pa so v pomoč pri boju proti podnebnim spremembam. Obnovljena mokrišča, s katerimi smo se v preteklih dveh letih najbolj ukvarjali, namreč pripomorejo k blaženju vsepogostejših vremenskih ekstremov, saj kali, studenci ter druga vodna telesa zadržujejo vodo, hladijo ozračje in so pomemben ponor ogljika. Pogovarjali smo se o dandanašnji uporabi kalov, prebivalcih kalov ter zakaj ribe, želve in lokvanj v njih niso dobrodošli. V okviru projekta ReNature smo v Biosfernem območju Kras, na območju štirih občin, obnovili osem kalov in velban studenec.
Govorili smo tudi o pomembnosti ohranjanja visokodebelnih travniških sadovnjakov, ki predstavljajo dom številnim pticam, netopirjem in žuželkam. Brez pestrega nabora marljivih žuželk, bi zelo težko pridelali velik delež naše hrane. Ker slednji vedno težje najdejo primerna mesta za življenje, smo z učenci OŠ Podgrad izdelali gnezdilnice, netopirnice – prebivališča za netopirje in hotele za žuželke. Otroci niso samo izdelali domov za ptice, netopirje in žuželke, ampak so jih tudi lično poslikali.
Preživeli smo prijeten in ustvarjalen dan, ki ga bomo z veseljem še kdaj ponovili.
Ekipa projekta ReNature