Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Povzemamo članek Katje Kirn Vodopivec, objavljen v časniku Primorske novice, 14.3.2024, naslovljen Se lahko ponovi ekološka katastrofa? .
Pred dvema tednoma je namreč v Društvo Eko Bistrc inšpektorat za okolje in energijo pozvalo, naj opravi urgentni inšpekcijski nadzor nad rušitvenimi deli, ki jih izvaja zdajšnji lastnik nekdanje ilirskobistriške bioplinarne, podjetje Odpad Bistrica iz Slovenske Bistrice. “Bioplinarna je bila zaradi neustrezne gradnje in v končni fazi stečaja nedokončana, čeprav se je v njej izvajalo poskusno obratovanje. Bojazen občanov Ilirske Bistrice je, da se bo rušitev objekta izvedla nelegalno, brez gradbenega dovoljenja. Iztek neznane vsebine, ki se nahaja v objektu, pa bi zaradi bližine reke Reke lahko povzročil onesnaženje večjega obsega,” so še zapisali v predlogu za izvedbo inšpekcijskega nadzora.
Postopek gradbene inšpekcije še ni končan
Z inšpektorata za okolje in energijo so časniku potrdili, da so prijavo prejeli, inšpekcijski postopek pa do objave prispevka še ni bil uveden. Kot so pojasnili, “za odstranitev objektov po Gradbenem zakonu - GZ-1 ni potrebno gradbeno dovoljenje, temveč je potrebno samo prijaviti začetek del”. Prijavo je podjetje Odpad Bistrica oddalo januarja letos na upravni enoti v Ilirski Bistrici. “S strani gradbene inšpekcije je bil opravljen pregled prijave začetka del in 29. februarja samega gradbišča. Na dan pregleda se dela niso izvajala, zato ugotovitveni postopek še ni končan,” še navajajo.
Bioplinarno naj bi podrli do konca aprila
“Dela izvajamo po etapah. Trenutno imamo odprto še eno gradbišče v Divači. V Ilirsko Bistrico pridemo, ko nimamo dela drugje,” je na novinarkino vprašanje, ali so rušitev ustavili, odgovoril direktor podjetja Odpad Bistrica Benjamin Kropec, ki je bioplinarno kupil lani aprila v stečajnem postopku. Že takrat je napovedal, da bo objekt porušil, še prej pa odpadek v njem počistil.
“Vse to tudi počnemo,” je zatrdil in dodal, da bodo z deli končali do konca aprila. Večino odpadka naj bi iz objekta že odpeljali v drugo bioplinarno. V katero, ne razkriva. Kot je dejal, se trenutno v rezervoarjih nahaja še okrog 200 kubičnih metrov odpadka. Namigovanja, da bi lahko v Ilirski Bistrici prišlo do podobne ekološke katastrofe, kot smo ji bili priča nedavno na kmetiji Žgajnar, pa Kropec ostro zavrača. “Nič takega se ne bo zgodilo. Nobene nevarnosti ni, da bi odpadek kam iztekal. Ti rezervoarji so iz jekla, ni možno, da bi razpadli.”
Bioplinarno obravnava še okoljska inšpekcija
Po gradbeni je rušenje bioplinarne v Ilirski Bistrici pod drobnogled vzela še okoljska inšpekcija. Ta v svojem postopku ugotavlja pravilnost ravnanja z odpadki pri rušitvi objektov bioplinarne. Pristojna je tudi za ukrepanje v primeru kršitve okoljskih predpisov.
Okoljski inšpektor je nadzor na lokaciji nekdanje bioplinarne Ilirska Bistrica opravil 6. marca. Ob njegovem obisku se rušitvena dela niso izvajala, zemljišče je bilo ograjeno, vrata na gradbišče pa zaklenjena, so ugotovitve povzeli na inšpektoratu za naravne vire in prostor. “Ugotovljeno je bilo, da je največji rezervoar že na pol porušen, ostala dva (oba manjša), pa sta še nedotaknjena. Nedotaknjen je tudi betonski usedalnik. Odprt kovinski bazen je po obodu delno odrezan in poškodovan. V njem je vidna vsebina tekočega odpadka v višini enega metra. Ob bazenu je bilo videti, da je manjša količina stekla iz rezervoarja, ni pa bilo videti odtekanja onesnaženih tekočin iz zemljišča, na katerem stojijo objekti bioplinarne v bližnjo reko Reko,” so navedli.
Inšpekcijski zapisnik so zdaj poslali inšpekcijskemu zavezancu, da se izreče o vseh dejstvih in okoliščinah ter dostavi dokumente, ki so pomembni za odločanje v inšpekcijskem postopku. Gre za dokumente, kot so načrt gospodarjenja z odpadki, podatki o odpadku, dosedanjem ravnanju z odpadkom, ukrepih za preprečitev morebitnega razlitja odpadka.