Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Na prvi marčevski dan obeležujemo dan civilne zaščite, praznik vseh, ki skrbijo za varnost državljank in državljanov pred naravnimi in drugimi nesrečami. Vsako leto se ob dnevu civilne zaščite podelijo priznanja za posebne zasluge, nekatera priznanja so bila že podeljena na državni slovesnosti na Brdu pri Kranju, 4. marca pa so bila v Ilirski Bistrici podeljena še preostala priznanja civilne zaščite za območje Izpostave Uprave Republike za zaščito in reševanje Postojna. Območje izpostave zajema 10 občin: Bloke, Cerknica, Loška dolina, Komen, Sežana, Divača, Hrpelje-Kozina, Postojna, Pivka in Ilirska Bistrica. Letos je prireditev gostila občina Ilirska Bistrica.
Uvodoma je zbrane pozdravil Sandi Curk, poveljnik Civilne zaščite za Notranjsko, ki je poudaril, da je civilna zaščita deluje kot ena družina, eno srce, za njihova srčna dejanja pa se jim je zahvalil tudi dr. Gregor Kovačič, župan Občine Ilirska Bistrica.
Srečko Šestan, poveljnik CZ RS in slavnostni govornik na prireditvi, je dan civilne zaščite označil kot dan poslanstva in nesebičnosti, izpostavil je trud, pogum in odrekanje pripadnikov civilne zaščite pri opravljanju njihovih zadolžitev. Delo civilne zaščite je plemenito, saj imajo njeni pripadniki vsak dan možnost, da spremenijo življenje na bolje in se s solidarnostjo trudijo soustvarjati boljši, lepši svet. »Civilna zaščita je nepogrešljiva, ljudje pa niti ne razmišljamo, koliko znanja, truda in izkušenj je potrebnih, da se reši človeško življenje in premoženje, veliko vlogo pri posameznikih pa ima tudi družina, ki jim je v veliko oporo,« je zaključil Šestan.
Na prireditvi so podelili bronasta in srebra priznanja ter slovesno razglasili dobitnike priznanj, ki so bili za svojo požrtvovalnost nagrajeni na osrednji slovesnosti na Brdu pri Kranju.
Sandi Curk je kot priznanje za požrtvovalno in uspešno opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči podelil bronasti znak civilne zaščite šestim članom in sestavu.
Slavili so Sandi Gerzetič, poveljnik PGD Pivka, gasilski podpoveljnik občine in predsednik nadzornega odbora GZ Postojna; Tomaž Marušič, vestni delavec v Regijskem centru za obveščanje Postojna, ki s svojim vestnim delom prispeva k dvigu prepoznavnosti in ugleda sistema zaščite, reševanja in pomoči; Karmen Pahor, specialistka splošne medicine, ki je bila nepogrešljiva v odmevnih reševalnih akcijah v času ukrepov Covid-19, požar KRAS 2022, požar v gospodarskemu objektu Podskrajnik, poplave 2023; Vlado Sluga, član občinskega štaba Civilne zaščite občine Hrpelje-Kozina, ki je v času Covid-19 je vestno opravljal vse dodeljene naloge, aktivno je sodeloval pri organiziranju in zbiranju humanitarne pomoči prebivalcem Ukrajine; Dejan Šarčević, dolgoletni pripadnik CZ, ki je pokazal požrtvovalen odnos pri izvedbah nalog na področju Notranjske regije- njegov prispevek je bil posebej izrazit v reševalni akciji v času ukrepov Covid-19 in Blaž Turk, vodja začasnega sestava enote SLO K9 po katastrofalnem potresu v Turčiji, kjer je skrbel za varnost enote, koordinacijo aktivnosti, usklajevanje logističnih potreb, povezovanje z mednarodnimi enotami in medijska poročanja. Med prejemnike bronastega znaka civilne zaščite pa se je uvrstil tudi Začasni operativni sestav civilne zaščite za gašenje požarov v naravnem okolju, ki se je v primernem časovnem okviru uspešno integriral med pristojne lokalne službe, ažurno izmenjal informacije in uspešno zaključil vse naloge.
Srečko Šestan je podelil srebrni znak civilne zaščite, ki se podeli kot priznanje za posebne zasluge ter izjemen prispevek pri razvijanju in krepitvi varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, izjemne dosežke pri zaščiti in reševanju ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter varovanju okolja ob naravnih in drugih nesrečah, s katerimi je bil dosežen pomemben napredek pri razvijanju in krepitvi pripravljenosti za zaščito, reševanje in pomoč.
Prejemnika srebrnega znaka sta Jožica Vidmar, domačinka in predstavnica RK Ilirska Bistrica, in Aleš Klemenc, vodja izpostave uprave RS za zaščito in reševanje Postojna.
Jožica Vidmar je dolgoletna sekretarka območnega združenja Rdečega križa Ilirska Bistrica. Njena izjemna predanost in delo vključujeta izobraževanje ekip prve pomoči, usposabljanje prvih posredovalcev, organizacijo krvodajalskih akcij, vsakodnevno pomoč socialno ogroženim v občini ter mnogo drugih, za skupnost pomembnih aktivnosti. Jožica Vidmar je bila skozi vsa leta ena od ključnih figur pri organiziranju in nudenju pomoči ob naravnih in drugih nesrečah, njeno trajno angažiranje in skrb za boljši jutri slehernega občana občine Ilirska Bistrica si zasluži posebno priznanje. Srebrni znak civilne zaščite je skromna zahvala za vsa pretekla dejanja in izkaz spoštovanja do nesebičnega prispevka k dobrobiti celotne občine Ilirska Bistrica.
Aleš Klemenc, vodjo izpostave uprave RS za zaščito in reševanje Postojna, je v času ukrepov Covid-19, požara KRAS 2022, požara v gospodarskem objektu Podskrajnik, neurja in poplave Ilirska Bistrica – Koseze 2023 vremensko neurje, Jamarska reševana akcija 2023 je z aktivnim delom na prizorišču nezgod in nesreč pripomogel, da se je zagotovila hitra in stalna oblika pomoči prizadetim in ponesrečenim. Poleg tega je v času poplav v letu 2023 na podlagi lastnih bogatih izkušenj na Koroškem pomagal pri postavitvi sistema reševanja in pomoči v okviru delovanja enot civilne zaščite.
V letošnjem letu visoke jubileje aktivnega delovanja praznujejo štiri društva na tem območju: PGD Sežana, obeležuje 130. obletnico, PGD Knežak 120. obletnico, PGD Grahovo in PGD Babno polje pa 100. obletnico. Na prireditvi je Aleš Klemenc predstavnikom društev podelil šopek cvetja, priznanje pa bodo društva prejela na njihovih slovesnostih v domačih krajih.
Cvetje pa so prejeli tudi trije nagrajenci, ki so priznanja prejeli že na osrednji slovesnosti ob dnevu civilne zaščite.
Srebrni znak civilne zaščite je prejel Sandi Curk. Gospod Curk je z svojim aktivnim in neutrudnim delom ter vedno proaktivnim pristopom k vodenju Štaba CZ za Notranjsko pomembno prispeval h krepitvi varnosti pred naravnimi in drugimi nesrečami in dosegel izjemne dosežke pri zaščiti in reševanju ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter varovanja okolja ob naravnih in drugih nesrečah. S svojim delom je Sandi Curk pomembno dvignil prepoznavnosti in ugled Civilne zaščite v slovenskem in evropskem prostoru. Zaznamujejo ga odmevne reševalne akcije v času ukrepov COVID-19, požar KRAS 2022, požar v gospodarskemu objektu Podskrajnik, vremensko neurje na območju Ilirske Bistrice in Kosez, poplave 2023, Jamarska reševana akcija – Vranjedolska jama 2023, kjer je z aktivnim delom poveljnika Štaba CZ za Notranjsko na prizorišču nezgod in nesreč pripomogel, da se je zagotovila hitra in stalna oblika pomoči prizadetim in ponesrečenim. V poplavah 2023 je bil pobudnik vzpostavitve aplikacije Poplave 2023, v okviru katere je z neutrudnim delom in širokim pogledom za stiske ljudi pomagal prebivalcem na prizadetih območjih Slovenije.
Zlati znak civilne zaščite je priznanje za dolgoletno uspešno delo pri razvijanju in krepitvi varstva organiziranosti, usposobljenosti in pripravljenosti CZ ter drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč, hrabra dejanja ter druge izjemne dosežke pri zaščiti in reševanju ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter varovanju okolja ob naravnih in drugih nesrečah. Letos sta ga na prejela Vera Tratnik in Marko Adamič.
Vera Tratnik je s svojim dolgoletnim, aktivnim in neutrudnim delom na Izpostavi URSZR Postojna in v vseh reševalnih akcijah na območju Notranjske regije pomembno visoko prispevala k razvoju in krepitvi varnosti pred naravnimi in drugimi nesrečami ter s tem h krepitvi in prepoznavnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Odlikuje jo stalna in visoka pripravljenost pomagati ljudem v stiski in vsem, ki so pomoči potrebni. V okviru podpornih nalog je vedno aktivno in z veliko zavzetostjo aktivno pomagala poveljniku in Štabu CZ za Notranjsko v odmevnih reševalnih akcijah v času ukrepov COVID-19, požar KRAS 2022, požar v gospodarskemu objektu Podskrajnik, Ilirska Bistrica – Koseze vremensko neurje, poplave 2023, Jamarska reševana akcija – Vranjedolska jama 2023 in druge.
Marko Adamič, ki obdobju 2023–2028 opravlja funkcijo podpoveljnika Gasilske zveze Slovenije, je vstopil v PGD Komen leta 1982 kot pionir in rastel z društvom na vajah, tekmovanjih in neposrednih akcijah. Leta 2000 je bil imenovan za namestnika poveljnika PGD Komen, čez pet let mu je bila zaupana naloga poveljnika, krati pa je postal član poveljstva Kraške gasilske zveze Sežana. V desetletnem mandatu, ko je opravljal funkcijo namestnika, za tem pa poveljnika, je bil vedno inovativen. Leta 2010 je bil izvoljen za predsednika PGD Komen in postal član upravnega odbora Kraške gasilske zveze. V gasilskih vrstah je, spričo zahtevnejših posegov pri požarih in drugih naravnih nesrečah, zaživelo tudi zahtevnejše usposabljanje. Marko je dal znanju posebno mesto in se najprej sam dokazal v tej novi potrebi, ki jo je pokazalo življenje. To znanje je botrovalo, da je brez oklevanja leta 2013 sprejel poveljstvo Obalno kraške gasilske regije in članstvo v poveljstvu Gasilske zveze Slovenije. V letih 2016–2022 je aktivno in učinkovito sodeloval pri požaru nad kraškim robom v občini Koper, pri pomoči krajanom po hudi toči v Črnomlju, pri požaru Kastelec – Petrinje, v skupini, ki je odšla na pomoč v Severno Makedonijo, na največjem požaru v zgodovini Slovenije na Krasu v letu 2022 in istega leta tudi na požaru nad Socerbom. Ti uspehi se posebej zrcalijo v osebnostnih vrlinah, strokovnem znanju in hitrem ukrepanju.
Za kulturno popestritev dogodka so poskrbeli Moški pevski zbor Dragotin Kette, družinska glasbena zasedba Volk folk, učenec trobente na Glasbeni šoli Ilirska Bistrica, Rene Fabec s klavirsko spremljavo profesorja Marka Kanalca in mažoretke iz Hruševja, ki so pod mentorstvom Vere Tratnik pripravile posebno točko. Prireditev je povezovala Anja Tomažič.