Center za socialno delo Južna Primorska in Nacionalni inštitut za javno zdravje, Območna enota Koper, sta 16. novembra izvedli medresorski posvet na temo NASILJE V DRUŽINI: Vpliv na duševno zdravje in pomen medresorskega povezovanja. V okviru obeležitve mednarodnega dne boja proti nasilju nad ženskami po vsem svetu od 25. novembra do vključno 10. decembra potekajo tudi dnevi akcij proti nasilju nad ženskami in nasilju na podlagi spola.
V skladu z zakonodajo je tako na nacionalni kot na regijski ravni oblikovana mreža različnih oblik pomoči žrtvam nasilja v družini, v okviru katere imajo žrtve na voljo psihosocialno pomoč in svetovanje, pravno svetovanje ter namestitvene kapacitete. Mrežo podpira tudi Občina Ilirska Bistrica s sofinanciranjem projekta Varne hiše Kras.
Nasilje v družini je kaznivo dejanje in se preganja po uradni dolžnosti. Zakon o preprečevanju nasilja v družini določa, da je nasilje vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročitelja nasilja in telesno kaznovanje otrok.
Na Centru za socialno delo Južna Primorska beležijo največ psihičnega nasilja, ki je običajno pridruženo vsem ostalim oblikam nasilja v družini. S prepoznavanjem psihičnega nasilja imajo težave žrtve same, še težje pa ga prepoznajo organi in strokovne službe, ki o tem odločajo. Psihično nasilje je namreč zelo težko dokazati, hkrati pa se njegovo resnost minimalizira, ker na žrtvi ne pušča vidnih fizičnih posledic. Številne raziskave kažejo, da v primerjavi s fizičnim nasiljem psihično nasilje pušča bistveno globje in resnejše posledice.
Organi in organizacije, ki delujejo na področju preprečevanja, obravnave in pregona nasilja, si prizadevajo k ničelni toleranci do nasilja in pozivajo vse, ki nasilje opazijo ali izvejo zanj, da o nasilju obvestijo pristojne službe.
Osebe, ki se soočajo s katerokoli obliko nasilja ali pa so v svojem okolju zaznale, da nekdo doživlja nasilje, se lahko po pomoč obrnejo na kontakte na regijski ali državni ravni, ki jih najdete v priloženi izjavi za javnost. V prilogi tudi poročilo o medresorskem posvetu v Dekanih.