Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Jesen je čas, ko pobiramo sadove, čas za pregled opravljenega dosedanjega dela tudi v Eko Bistrc. Kaj nam je torej uspelo letos do zdaj?
S pritožbo 23 posameznikov, ki so združeni v Civilni iniciativi Eko Bistrc, smo dobili pravico stranskega udeleženca v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja lesno kemične tovarne Lesonit, ki želi za 30 odstotkov povečati svojo proizvodnjo, v kateri lahko pride do onesnaženja večjega obsega. Status stranskega udeleženca ima tudi Alpe Adria Green, s tatus stranskega udeleženca pa je naknadno dobila še Občina Ilirska Bistrica.
»Napake«, ki jih lahko razbere laik, je potrdil še sodni izvedenec
Občinska uprava je v prvi polovici leta naročila revizijo dokumentacije, ki se nanaša na hrup. Revizija, ki jo je izvedel strokovnjak za hrup, sodni izvedenec, je ugotovila velika odstopanja in napake, ki smo jih v dokumentaciji opazili že laiki. Ugotovitve smo poslali na Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, ki pa se o tej dokumentaciji zaenkrat še ni opredelilo.
O zakonodajnih težavah s hrupom ste zagotovo že slišali, saj je pred tedni o tej tematiki javno pozval k ureditvi tudi varuh človekovih pravic, Peter Svetna, ki pravi, da mora Ministrstvo za okolje spoštovati odločitev Ustavnega sodišča in spremeniti uredbo o mejnih vrednostih hrupa. Z Ministrstva za infrastrukturo je bila namreč že leta 2017 v dopisu podana ocena, »da je s hrupom preobremenjenih 180.000 prebivalcev, kar pomeni, da bi odškodnine lahko dosegale okrog 200 milijonov evrov vsako leto. Hkrati pa odškodnine ne prispevajo k manjši stopnji obremenjenosti prebivalstva s hrupom«.
Verjeti podatkom o drugih izpustih?
Pri ugotovitvah o vse bolj hrupnem okolju, v katerem živimo, seveda ne smemo pozabiti tudi na hrup zaradi povečanega transporta, tako cestnega kot tudi železniškega. A hrup še ni vse. Našemu zdravju vsakodnevno škodujejo izpusti praha, formaldehida (po javnih podatkih Agencije RS za okolje je Lesonit največji onesnaževalec v državi s formaldehidom), smrada, za katere pa še vedno iščemo izvedence, ki bi te izpuste ali pa vsaj dokumentacijo izpustov preverili, pregledali in opravili revizijo. Na podlagi ugotovitev sodnega izvedenca za hrup se nam utemeljeno poraja sum, da so tudi zadeve (poročila in ostala dokumentacija za pridobivanje okoljevarstvenega dovoljenja) glede emisij in prašnih delcev prilagojene v prid naročniku – tovarni.
Nedopustni poseg Vlade RS
Zastopniki tovarne Lesonit so v začetku septembra Vlado RS opozorili o nedopustno dolgem trajanju postopka pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja, ta pa je Ministrstvu za okolje naložila rok, da se mora okoljevarstveno dovoljenje do 30. 10. 2023 tudi izdati. Na tiskovni konfereci, skupaj s predstavnikom Eko kroga, Urošem Macerlom, smo medijem razkrili dokumente, iz katerih je jasno zaznati pritisk vlade na okoljsko ministrstvo. Poudarili smo tudi, da vlada ne poskrbi za zakonodajo, s katero bi dokazano rakotvorni formaldehid imel sploh opredeljeno mejno vrednost.
V septembru smo se priključili dobrodelnemu dogodku za žrtve poplav - Bistrc za Slovenijo, na katerem smo predstavili delovanje društva, otroke pa »popeljali« po veliki družabni igri Eko Bistrc na košarkašem igrišču. Pridružili smo se tudi akciji »Naj Anhovo zadiha« in javno podprli spremembo in dopolnitev Zakona o varovanju okolja, ZVO-2. Ker je bila kvota zbranih podpisov za spremembo zakona hitro dosežena in vložena v Državni zbor, do fizičnega zbiranja podpisov pred Upravno enoto v Il. Bistrici, 27. 9. 2023, ni prišlo.
Budno spremljamo postopka, povezana z bioplinarno na bregu Reke in širitvijo kamnoloma Gabrovec
Člani društva budno spremljamo dogajanje v zvezi z bivšo bioplinarno v neposredni bližini reke Reke, ki je dobila novega lastnika, ki je za medije in občino napovedal različna načrta o nameri. Opozarjamo pa tudi na nevarnosti širitve kamnoloma Gabrovec. Bojimo se namreč, da bi zaradi onesnaženja z olji, razstrelivom in drugimi surovinami, ki jih uporabljajo v kamnolomu, lahko prišlo do onesnaženja podtalnice, kar pa bi lahko privedlo do onesnaženja vodnega vira Bistrc, ki se širi na povezovalni vodovod Rodik.
Vse, ki opazite nepravilnosti (razlitja in druga onesnaženja) pozivamo, da ukrepate, zadevo prijavite policiji in jo sporočite tudi nam na eko.bistrc@gmail.com. Delo društva pa lahko podprete tudi kot člani in se nam pridružite za lepši, čistejši jutri bistriške kotline.
Civilna iniciativa Eko Bistrc