Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Agencija za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) je objavila podatke o poslovanju družb na ravni države, regij in občin. Slednji kažejo, da so gospodarske družbe in samostojni podjetniki, ki delujejo v občini Ilirska Bistrica, lani v občini zaposlovali 1829 delavcev. Povprečna plača zaposlenih v gospodarskih družbah je bila 2345 evrov (v Primorsko-notranjski regiji 2184 evrov, na ravni države pa 2474 evrov).
»Hvala podjetnicam in podjetnikom ter gospodarstvu, ker omogočate zaposlovanje občank in občanov v domači občini. Registrirana brezposelnost je rekordno nizka, razveselimo pa se vsakega novega delovnega mesta doma, saj to prinaša večjo kakovost življenja,« ob objavi podatkov podjetnikom in gospodarstvenikom sporoča župan dr. Gregor Kovačič.
Višja plača in neto dodana vrednost na zaposlenega kot v regiji
V letu 2025 je v občini Ilirska Bistrica poslovalo 224 gospodarskih družb, ki so zaposlovale 1550 delavcev (22 manj kot predlani). Povprečna plača zaposlenih v teh družbah se je v primerjavi s predlani zvišala za 98 evrov in je znašala 2345 evrov.
Gospodarske družbe so ustvarile 371 milijonov evrov prihodkov (2,3 odstotka več kot predlani), odhodki pa so se jim medtem povečali za 2,8 odstotka na 349 milijonov evrov.
Neto dodana vrednost na zaposlenega se je zvišala za 0,8 odstotka in je lani znašala 60.190 evrov. Na ravni regije je bila neto dodana vrednost na zaposlenega 56.740 evrov, na ravni države pa 67.102 evra. Neto čisti dobiček gospodarskih družb je bil 18 milijonov evrov, kar je 4,1-odstoka manj kot leta 2024.
V občini je 390 samostojnih podjetnikov zaposlovalo 279 delavce ali tri delavce manj kot v letu 2024. Ustvarili so neto podjetnikov dohodek (dohodek, ki ga podjetnik ustvari s svojo dejavnostjo po tem, ko od prihodkov odšteje vse davčno priznane odhodke) v znesku 3,1 milijona evrov, kar je nominalno 11,9 odstotka, realno pa 9,3 odstotka več kot v letu 2024.
Stanje gospodarstva je odvisno tudi od geopolitičnih razmer in posledično dogajanja na domačih in tujih trgih. Gospodarske družbe so v lanskem letu na tujih trgih ustvarile 213 milijonov evrov prihodkov, kar je 1,4 odstotka več kot predlani.
Do 30. junija možne prijave na občinske razpise za gospodarstvo
Občina Ilirska Bistrica je letos objavila več javnih razpisov, namenjenih spodbujanju razvoja gospodarstva in turizma na območju občine. Prijave so možne do 30. 6. 2026. Z razpisi želi občina izboljšati pogoje za poslovanje, spodbuditi investicijsko aktivnost, okrepiti inovativnost ter prispevati k višji kakovosti turistične ponudbe. »Veseli me dejstvo, da je podjetniški inkubator po dobrem letu delovanja že 70-odstotno zaseden in da je postal središče podjetniške ustvarjalnosti in miselnosti v občini in širše. S tem smo že izpolnili cilje, ki so bili pogoj za pridobitev sofinanciranje v višini 1.6 milijon evrov s strani MGTŠ. Prejšnji teden smo v podjetniškem inkubatorju podelili nagrade v okviru projekta Biznis in PIP in najinovativnejša ideja prihaja iz naše občine,« je aktivnosti občine povzel župan.