Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Člani in članice ZŠAM Ilirska Bistrica so leto 2025 zaključili s kar tremi prijetnimi dejavnostmi: prednovoletno večerjo in druženjem, izletom v slovensko Istro in sodelovanjem na žegnanju konj v Harijah, kjer so skrbeli za varnost vseh udeležencev.
Predbožično snidenje šoferjev in avtomehanikov
Združenje šoferjev in avtomehanikov Ilirska Bistrica je tudi v letošnjih predprazničnih dneh pripravilo srečanje svojih članov, ki so v prostorih centra Mikoza v Ilirski Bistrici preleteli njihovo delovanje v tem letu. Zadovoljni z izpeljanimi nalogami in doseženim ciljem večje prepoznavnosti med občankami in občani ter spletenimi trdnejšimi vezmi s predstavniki šolstva, so napovedali še zadnjo zadolžitev članic in članov v iztekajočem se letu: skrb za varnost obiskovalcev na prireditvi ob dnevu samostojnosti in enotnosti v Harijah.
Ko je predsednik ZŠAM Ilirska Bistrica Franc Pugelj zaključil z uradnim delom srečanja, se je skoraj 50 prisotnih prepustilo prijetnejšim temam in sproščenemu druženju. Dobro obiskan dogodek, kjer ni manjkalo okusnih dobrot, ki so jih pripravili v Gostilni in piceriji Mrak Mikoza, dobre kapljice in zabave ter plesa ob zvokih ansambla Mi trije, se je zaključil v odličnem razpoloženju in z mislimi na naš adventni izlet.
Odkrivanje praznične slovenske Istre
Po lanskem obisku adventa na Hrvaškem (obiskali smo Trsat in Opatijo), smo se članice in člani ZŠAM Ilirska Bistrica odločili, da se letos odpravimo na ogled okrašene Slovenske Istre. Kot pravi »turisti« smo se pri Domu na Vidmu vkrcali na avtobus, med potjo smo peli božične pesmi, pred Koprom pa nas je naš predsednik, Franc Pugelj razveselil še z božičkovimi kapami, ki smo si jih veselo nadeli na glavo za prvo skupinsko fotografiranje.
Prva postaja je bila koprska Fantazima. Sprehod do Titovega trga je bil posebno doživetje, pročelje Pretorske palače nas je očaralo s svetlobno projekcijo barv, svetlobe in prazničnih motivov, drsališče in lunapark vabita mlade in zabave željne obiskovalce, posebej pravljičen pa je sprehod od tržnici in ogled živali, ki nas pozdravijo na številnih zelenicah.
Naslednji postanek je bil v Izoli, kjer nas je pričakalo mogočno božično drevo v kraljevsko modri barvi. Prava paša za oči je Ledeni otok, kje je lično urejeno drsališče, praznično okrašeni paviljon pa nam je poslužil za idilično skupinsko fotografiranje, z veseljem pa smo se sprehodili tudi po praznično okrašeni obali in si ogledali sejem na Lonki.
Adventni izlet pa smo zaključili v biseru slovenskega turizma, Portorožu. Po panoramski vožnji od Lucije do Portorož, kjer smo lahko občudovali okrasitev v topli rumeni barvi in pravljično lepo okrasitev hotela Palace, smo se ustavili v centru, ob sejemskih hišicah, ki so bile na našo žalost že zaprte. To pa ni pokvarilo našega razpoloženja, saj so naši člani s seboj imeli harmonike, ki so jih raztegnili in poskrbeli za dobro zabavo v drugače zaspanem mestu. Ob zvokih domačih viž in hrvaških skladb so se zavrteli tako članice in člani kot tudi mimoidoči, ki so jih zasrbele pete. Dobra volja je nalezljiva, ob odlični glasbi in skupinskem petju se je ura hitro približala času odhoda, zato so muzikantje naše »zborovanje« zaključili z Avsenikovo Golico, ki združuje vse generacije.
Ob odhodu smo nazdravili s šampanjcem in sklenili, da je adventni izlet tradicija, ki jo je vredno obdržati.
Skrb za varnost ob Štefanovem
Po uspešnem varovanju obiskovalcev na lanskem štefanovem, smo se članice in člani ZŠAM Ilirska Bistrica tudi letos odpravili v Harije na že 32. žegnanje konj pri sv. Štefanu, kjer smo Ilirskobistričani obeležili tudi državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti.
In kakšne so bile zadolžitve naših članov? Usmeritve za parkiranje vozil, zagotavljanje prostega prehoda za mimohod jezdecev na konjih in skrb za primerno oddaljenost publike od prireditvenega prostora, saj so konji lahko nepredvidljivi, zato je zagotovitev zadostne površine, namenjene njihovemu gibanju, ključnega pomena. Po uspešno izpeljanem blagoslovu konj in slovesni povorki po vasi, so se članice in člani nastavili še pred objektiv fotografskega aparata. Mrzlo in jasno jutro z idilično modrim nebom in zasneženimi hribi v ozadju je poslužilo kot idilična kulisa za lepo fotografijo, ki nas bo spominjala na odlično opravljeno delo in še zadnjo uspešno izvedeno zadolžitev v iztekajočem se letu 2025.
V imenu ZŠAM Ilirska Bistrica vam voščimo vse dobro v 2026 in vam želimo srečno vožnjo!
Tjaša Kaluža, ZŠAM Ilirska Bistrica
Foto: Tjaša Kaluža in Klavdij Ujčič