Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Ob pogledu nazaj je devet let srečanj Bistriških placarjev hitro minilo. Devet čudovitih letnih srečanj je za nami in letos se bomo v jeseni dobili na prvem okroglem. Za nami je tudi devet let mesečnih srečanj in razen poleti v času dopustov, se placarji redno dobivamo enkrat mesečno. Prva leta smo bili osredotočeni izključno na obujanje spominov iz otroštva, ki smo ga preživljali na Placu. Spomini iz Bistriškega Placa opisujejo takratne razmere in življenje na Placu in so za vse zelo dragoceni, za nas in naše zanamce. Tekom let je nastalo veliko dobrih placarskih zgodb objavljenih v Zgodbarnici, skripti študijskega krožka Zgodbarnica 2018 - 2020, knjigah in knjižicah Nete Vergan in v Bistriških odmevih.
Temeljito raziskali znamenite kraje in osebnosti, povezane s Cerkniškim
Poleg obujanja spominov iz otroštva spremljamo dogajanja v našem kraju danes in spoznavamo tudi druge kraje ter njihove običaje. V devetih letih smo si na enodnevnih izletih ogledali Ljubljano, Reko, Trst in Novo Mesto. Nekaj posebnega je bil tudi dvodnevni izlet v Maribor in štiridnevno potovanje v Rim.
V zadnjem letu smo planirali ogled Cerniškega v treh delih: Cerkniško, ogled razstave Maksima Gasparija v Etnografskem muzeju v Ljubljani z ogledom jaslic v naravni velikosti v Selščku decembra 2024 in ogled tradicionalnega kresovanja 24. junija 2025 na kresno noč v Selščku. Žal je letos kresovanje odpadlo, ker je bilo dan prej izdano obvestilo o prepovedi kurjenja ognja zaradi požarne ogroženosti.
V prvem izletu po Cerkniškem, 25. oktobra 2024, nam je domačin Janez Dragolič prijazno približal več pomembnih tamkajšnjih krajev. Prva točka našega postanka je bil Unec, kjer smo si ogledali Maistrovo hišo in si ogledali, kje je nekdaj potekala državna meja med Kraljevino Jugoslavijo in Italijo v času med obema vojnama. V nadaljevanju nas je pot vodila do vstopnega turistično informacijskega centra na Cerkniškem jezeru, kjer smo imeli voden ogled in nato smo odšli še do jezera. Gospod Janez nam je povedal tudi, da največ izveš o jezeru, če ga obiščeš v vseh letnih časih.
Voden ogled Križne jame je bil biser našega izleta. Na ogledu skozi del jame smo se zadržali približno dve uri. Naša četica se je pomikala s svetikami na glavah in v škornjih po tej naravni jami, ki je razglašena za najlepšo kraško jamo na svetu.
Od tu smo šli na kosilo v Gostilno Domin na Bloškem, nato smo si ogledali še kip Martina Krpana pri Sv. Urhu in tako smo naš prelep celodnevni izlet zaključili.
K Maksimu Gaspariju skozi Ljubljano v njegov Selšček
Na drugi izlet povezan s Cerkniškem smo se podali 18. decembra 2024, najprej v Etnografski muzej v Ljubljani, na vodeni ogled po razstavi Maksima Gasparija Ustvarjene podobe naroda. Razstava bo sicer odprta do 31. oktobra 2025, vendar smo želeli združiti ogled razstave z ogledom Gasparijevih jaslic v naravni velikosti v Selščku prav v prazničnih decembrskih dneh. Slikarjev celotni opus zajema domoljubno dediščino kmečkega izročila, ki je zapisana od vedno v zavesti naroda in je dragocena zapuščina, pa tudi spodbuda narodu. Navdušeni nad razstavo, smo se posebej spominjali razglednic Maksima Gasparija, ki so bile edine voščilnice ob božiču v času naše mladosti.
Popoldan smo odšli v Selšček, rojstni kraj Maksima Gasparija in si tu ogledali Gasparijeve jaslice v naravni velikosti pod vodstvom Roberta Kužnika, njegovega največjega poznavalca in raziskovalca dediščine Maksima Gasparija ter avtorja knjige Maksim Gaspari – Iz naroda za narod. Na sprehodu po vasi smo nato videli tudi zelo zanimive hišne številke z ilustracijami Maksima Gasparija, cerkvico in kip. Med drugim smo obiskali Selšček tudi zaradi tega, ker je razglašen za najbolj povezano slovensko vas. Šteje nekaj več kot 40 hiš, ima 150 prebivalcev in je resnično pravljična vas.
Ta zimski dan je bil zelo mrzel in v Valvazorjevem hramu smo se nato ogreli, imeli večerjo s prijetnim druženjem in nato odšli domov zadovoljni in polni novih vtisov, ki so nam polešali praznične dni.
Bistriški placarji si želimo, da bi tudi v naslednjem desetletju nadaljevali naše poslanstvo in da bi nastalo še veliko novih placarskih zgodb, še veliko prijetnih druženj in novih pobud za naše izlete.
Tekst in fotografije: Neva Macarol