Snežnik je območje ohranjene narave, virov pitne vode, pestrih življenjskih okolij različnih vrst gozda in trajnih travišč z izjemno pestrostjo rastlinskih in živalskih vrst. Več kot 88 % območja občine Ilirska Bistrica ima že različne oblike varstva. Zato si v sodelovanju s prebivalci in strokovnjaki želimo odgovoriti na vprašanje, ali smo pripravljeni povezati obstoječa varovanja narave ter potrebe razvoja skupnosti v Regijski park Snežnik. S tem bi kot skupnost pridobili večje možnosti upravljanja območja ter boljše priložnosti za trajnostni razvoj kmetijstva, gozdarstva, turizma in podjetništva.
Pobudo za Regijski park Snežnik smo danes predstavili na novinarski konferenci
Pobudo za ustanovitev parka sta danes na novinarski konferenci z Občine Ilirska Bistrica predstavila župan dr. Gregor Kovačič in strokovna sodelavka v oddelku za razvojne projekte Tereza Černigoj. Priložnosti, ki jih prinaša park, so nanizali sogovorniki iz različnih organizacij, ki že imajo pozitivne izkušnje: direktor Notranjskega regijskega parka Leon Kebe, višji svetovalec za Krajinski park Pivška presihajoča jezera Tadej Kogovšek z Občine Pivka, vodja strokovne službe Javnega zavoda parka Škocjanske jame Borut Peric in strokovna sodelavka za področje turizma z Regionalne razvojne agencije Zeleni kras Morana Polovič. Med našimi sogovorniki sta bila tudi vodja projekta LIFE FOR LIFELINES in varstveni ornitolog z Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Tomaž Mihelič in Radko Carli, direktor sektorja za distribucijsko omrežje Elektro Primorska, predstavnik projektnega partnerja v projektu LIFE FOR LIFELINES.

Predstavitev pobude na novinarski konferenci. (Foto: Patrik Lovrin)
Predlog zavarovanja
Dr. Gregor Kovačič, župan Občine Ilirska Bistrica, izpostavlja: »Ohranjena narava in tradicionalna ekstenzivna kmetijska kulturna krajina širšega območja Snežnika sta naša skupna dediščina. Na ta območja dobro ohranjenega naravnega okolja, tudi z bogato zgodovinsko, etnološko in arheološko dediščino, smo lahko domačini izredno ponosni. Hkrati vse omenjeno predstavlja razvojno priložnost občine. Že danes nam to območje predstavlja veliko: tu se izkorišča gozd, kmetuje, izvaja turizem, tu se občanke in občani ter obiskovalci rekreirajo, sprehajajo, najdejo mir in sprostitev, oddih, občudujejo ptice, rože, različne naravne pojave in posebnosti. Prav je, da to ohranimo tudi za naše zanamce, hkrati pa izkoristimo možnosti, ki ga zavarovanje ponuja za razvoj občine. Informacijo o parku delimo v povsem začetni fazi, zato imamo odprte možnosti, da vključimo predloge občank in občanov ter drugih deležnikov. Vse podatke o tem bodo našli na spletnem mestu Občine Ilirska Bistrica – www.ilirska-bistrica.si.«
Tereza Černigoj, strokovna sodelavka v oddelku za razvojne projekte Občine Ilirska Bistrica, v okviru projekta LIFE FOR LIFELINES koordinira projektne aktivnosti v zvezi z ustanovitvijo parka. V pripravi so strokovne podlage, ki jih izdelujejo na Zavodu Republike Slovenije za varstvo narave. Vzporedno na Občini pripravljamo koncept parka, ki bo poleg predloga meja, con in režimov vključeval tudi načrte glede upravljanja parka. O pripravljenih predlogih se bomo letos jeseni in naslednje leto pomladi posvetovali z domačini, strokovnjaki in drugimi deležniki. Nato bomo pripravili osnutek akta o zavarovanju in organizirali 60-dnevno javno predstavitev akta. O sprejemu akta bo nato določal občinski svet Občine Ilirska Bistrica.
Zgodovina pobud za ustanovitev parka
Prvi predlogi za park so bili podani pred več kot 50 leti. Leta 1964 je bil na nacionalni ravni zavarovan vrh Snežnika, leta 1969 pa je Občina Ilirska Bistrica razglasila Krajinski park Mašun. Leta 1993 so si sledile pobude za širše zavarovanje v park v sodelovanju med večjimi občinami, ki pa so se kasneje uresničile v obliki delnih zavarovanj v posameznih občinah – Notranjski regijski park, Krajinski park Pivška presihajoča jezera.
Predlog da se v park vključi širše območje Snežnika v občini Ilirska Bistrica
V tem območju prevladuje gozd, v manjšem deležu trajna travišča. Med območji z naravovarstvenim statusom so zavarovana območja z vplivnim območjem, naravne vrednote (več kot 400) in območja ohranjanja biotske raznovrstnosti (3 ekološko pomembna območja, 3 območja Nature 2000). Med območji z varstvenim statusom pa gozdni rezervati (4), varovalni gozdovi in gozdovi s posebnim namenom. Tukaj sta dva največja gozdna rezervata v Sloveniji.
Osnovni predlog Občine Ilirska Bistrica je, da vasi na robu parka ne vključujemo v park. Pri spodbujanju razvoja bomo v celoti upoštevali občinski prostorski načrt. Poleg tega smo seveda zavezani k spoštovanju že obstoječe področne zakonodaje s področij: kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo, ohranjanje narave, urejanje prostora ...

Območje Snežnika (Foto: Marjan Krebelj)
Aktivnosti Občine Ilirska Bistrica povezane s predlogom ustanavljanja parka so delno sofinancirane v projektu Zagotavljanje varnega ekološkega koridorja za gnezdilke in selivke med Alpami in Jadranom, akronim LIFE FOR LIFELINES (101148381 — LIFE23-NAT-SI-LIFE FOR LIFELINES), ki ga izvajamo projektni partnerji: Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Sloveniji (DOPPS) – vodilni partner, Park Škocjanske jame, Elektro Primorska ter Občina Ilirska Bistrica.