Prvega srečanja Združenja civilnih iniciativ za Slovenijo brez vetrnih elektrarn, ki je pred dobrim tednom dni potekalo v Zrečah, se je udeležil tudi župan Ilirske Bistrice dr. Gregor Kovačič. V novoustanovljeno združenje je povezanih 11 civilnih iniciativ, ki na svojih lokalnih območjih nasprotujejo umestitvi vetrnih elektrarn.
Skupni cilj je ohranitev narave in zdravja ljudi
Člani civilnih iniciativ so po besedah koordinatorja združenja Diega Loredana prepričani, da vetrne elektrarne v tako majhno državo ne sodijo in da bi z njimi naredili veliko škodo, ne pa koristi. V združenju kot alternativo vidijo predvsem sončno energijo, a ne na kmetijskih površinah, pač pa na strehah, je dejal Loredan in spomnil, da imamo v Sloveniji 1,2 milijona streh, ki bi jih lahko izkoristili v ta namen. Bolj bi veljalo po njegovem izkoristiti tudi geotermalno energijo, še vedno je nekaj možnosti koriščenja hidro energije. Kot je povedal, je skupni cilj iniciativ ohranitev narave in zdravja ljudi.
"Namen našega povezovanja je združiti moči, da bomo lažje nastopali nasproti državi, a ne v smislu, da gremo v nek boj z njo, ampak da odgovornim pokažemo, kaj delajo narobe oziroma česa ne naredijo, da se ljudje ne bi počutili potlačeni," je dejal Loredan. Napovedal je, da se bodo mesecu ali dveh znova sestale vodje civilnih iniciativ in sestavile program naslednjih aktivnosti.
Ljudje ne poznajo svojih pravic
Dogodka se je udeležila tudi pravnica dr. Dominika Švarc Pipan, ki sodeluje s petimi civilnimi iniciativami, med drugim tudi s tremi, ki nasprotujejo projektom velikih vetrnih elektrarn. Kot ugotavlja, ljudje ne poznajo svojih pravic in pravnih okvirov, ki jim jih te dajejo. "Ti so izjemno zapleteni že samo v slovenski zakonodaji, potem pa so tukaj še evropski predpisi in mednarodne konvencije. Dolžnost države in seveda tudi investitorjev je, da ljudem nudijo informacije, jih proaktivno obveščajo in osveščajo o tem, kakšne pravice imajo v postopkih," je poudarila.
Na vprašanje, ali investitorji zapletenost postopkov izkoriščajo, je dejala, da o tem sicer ne želi soditi, a pri nekaterih opažajo nekatere stalne vzorce obnašanja in komuniciranje z javnostjo, ki po njenem mnenju niso niti ustrezni niti spoštljivi.
Na srečnju tudi župani
Srečanja se je udeležilo več županov iz občin, kjer investitorji načrtujejo postavitev vetrnih elektrarn. Med njimi je bil tudi župan Ilirske Bistrice Gregor Kovačič. Z zbranimi je delil svoje prepričanje, da vetrne elektrarne niso primerne za Slovenijo, saj je ta zelo razpršeno poseljena in nima velikih degradiranih območij, prav tako pa po njegovem mnenju ni tako prevetrena kot območje severno od Alp ali pa v severni Evropi. Predlaga izrabo degradiranih območij. "Nenazadnje bi lahko ob avtocestah postavljal manjše vetrnice," je dejal.
Predstavniki civilnih iniciativ so za 2. junij napovedali posvet v državnem svetu. Kot je v zvezi s tem povedala Felicita Medved, ki sodeluje s CI Ojstrica, je potreben ponoven in tehten razmislek tako o slovenski energetski politiki kot o prostorski strategiji.
Video posnetek sprečanja v Zrečah najdete
tukaj.
Tekst: STA, JK
Foto: Ana Ašič