Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V sredo 14. maja so študijsko leto zaključile tudi članice začetne skupine k(r)uharije na Univerzi za tretje življenjsko obdobje, ki so se najprej odpravile na prečudovit sprehod skozi vasico Malni/ Podstenjšek.
Čudoviti Podstenjšek
Sprehodile so se po poti ob čistem žuborečem potočku Podstenjšek s številnimi lehnjakovimi pragovi, ki ustvarjajo prečudovite slapove. Vzdolž njegove struge oziroma ob razvejanih koritih je nekoč delovalo šest mlinov, štiri pile/žage, kovačija, limar/orodjar in gostilna. Danes so ostale samo še sledi teh objektov. Ogledale so si tudi preostali del izredno lepo urejene vasice. Le malo je takih v naši občini!
Pepin vrt in Pepina zgodba
Pot so nadaljevale v Dutovlje na Krasu in si na Bunčetovi domačiji, kjer jih vodila ga. Tinkara Gulič, ogledale kraška vrtova: Pepin kraški vrt in Pepino zgodbo.
Pepin kraški vrt je na hortikulturni razstavi Hampton Court Palace Flower Show leta 2009 v Londonu dobil Zlato medaljo za najboljši vrt v kategoriji malih vrtov. Vrt prikazuje življenje ljudi na Krasu z elementi kraške domačije ter tipične kraške rastline in njihovo uporabo.
Pepina zgodba pa govori o življenju pastirjev na Krasu in prikazuje pastirsko hiško, suho gradnjo in rastlinstvo kraške gmajne. Vrt Pepina zgodba je na hortikulturni razstavi RHS Chelsea Flower Show, leta 2012 v Londonu prejel Pozlačeno medaljo v kategoriji rokodelskih vrtov.
V Bunčetovi hiši so si ogledale tudi sobo pisatelja Borisa Pahorja. Izvorno mesto sobe Borisa Pahorja je bilo v nekdanji gostilni pri Marički, ki so jo porušili in na njenem mestu zgradili zdravstveni dom, po svoji vsebini in velikosti ter opremi pa je soba avtentična.
Po kosilu so se odpravile še v Tomaj na ogled domačije kraškega pesnika Srečka Kosovela.
Sprejela jih je ga. Mateja Kralj in jim najprej predstavila pesnikovo življenje in njegovo pesniško delo. Nato pa jih je popeljala po spominski zbirki Srečka Kosovela in njegove družine. Obiskale so tudi pesnikov grob na pokopališču v bližini njegove hiše.
Bil je res prečudovit dan.
Nevenka Tomšič
foto: N. Tomšič in I. Bratovič