Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V sredo, 7. maja 2025, smo se člani Univerze za tretje življenjsko obdobje srečali na zadnji delavnici skupine "Digitalni vsakdan" v tem šolskem letu.
V prvem delu srečanja smo ponovili nekaj "zimzelenih" navodil še iz lanskega šolskega leta (googlove storitve: chrome in zaznamki, drive, gmail podrobneje) in se znova dotaknili tudi katerih od letošnjih tem, ki jih niso še vsi slišali: kako uredimo imenik stikov v g-mailu, kako ustvarimo album fotografij, kako onemogočimo preštevilna obvestila na pametnem telefonu, in podobno.
V drugem delu smo se pogovorili o "Trgovini z aplikacijami", kjer si lahko naložimo kar želimo: aplikacijo posamezne trgovine, aplikacijo za banko, aplikacijo za... kar pač potrebujemo.
Med drugim tudi igrico, bolj ali manj poučno in koristno...
Vsi smo si iz spletne trgovine na pametne telefone namestili aplikacijo "Actionbound", se pogovorili o njej in si naložili dva sprehoda:
"Z menoj po mojem mestu – BISTRIŠKI BISERI" in“ Z menoj po Trnovem – BISTRIŠKI BISERI”.
Najprej smo vsi kar v predavalici preizkusili, kako aplikacija deluje, potam pa smo se s telefoni v rokah odpravili na sprehod: od TIB do do Jejčkove hiše. Na dvorišču smo še v živo slišali nekaj spominov na ulico, par besed o Valenčiču, ki je bil pobudnik gradnje, ustanovitve šole za dekleta in velik dobrotnik samostana. Bil je tudi skrbnik Dragotina Ketteja, po smrti njegovih staršev.
Nadaljevanje poti je prepuščeno udeležencem, ko in če imajo čas in si želijo sprehoda.
Naša želja namreč je, da bi vsak od vas (študent UTŽO, občan Ilirske Bistrice ali slučajni obiskovalec) sam, s pomočjo telefona prehodil vse naše bisere in poslušal ali prebral vse, kar smo zapisale.
Mirjam Dolgan, mentorica
fotografije: Nevenka, Ivanka in Irena