Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
V današnjem hitrem tempu življenja, kjer prevladuje masovna proizvodnja in standardizacija, domača in umetnostna obrt predstavljata pomemben most med preteklostjo in prihodnostjo in pomemben segment identitete in razpoznavnosti, tako v evropskih kot neevropskih državah. Razvita gospodarstva namenjajo podpore in s številnimi ukrepi skrbijo, da se segment razvija v donosno gospodarsko panogo.
Pomen domače in umetnostne obrti
Domača in umetnostna obrt obsegata širok spekter dejavnosti, od tkanja, vezenja in keramike do lesenih izdelkov, kovinske obdelave in steklarskih veščin. Te obrti se pogosto prenašajo iz generacije v generacijo in nosijo s seboj bogato zgodovino in simboliko. Vsak izdelek, ki nastane v rokah mojstra, ima svojo zgodbo – od ideje, ki je utemeljena v tradiciji, do končnega izdelka, ki nosi osebno noto ustvarjalca.
Domača in umetnostna obrt ni le spomin na pretekla obdobja, temveč tudi ključni del današnjega ustvarjalnega gospodarstva. Obrtniki, ki ohranjajo te spretnosti, pogosto ustvarjajo edinstvene izdelke, ki so cenjeni na trgu zaradi svoje kvalitete in unikatnosti. Takšni izdelki so pogosto povezani z visoko dodano vrednostjo in iskanjem trajnostnih alternativ masovne proizvodnje.
Certifikat Art & Craft
Ocenjevalna komisija za rokodelske izdelke, ki jo sestavljajo štirje člani, strokovnjaki s področja kulturne antropologije, umetnostne zgodovine in industrijskega ali unikatnega oblikovanja, deluje pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (v nadaljevanju: OZS). Ocenjevalna merila pa se nanašajo na uporabno in okrasno vrednost ali na sodobno umetniško in oblikovalsko ustvarjanje rokodelskega izdelka, ki ga je izdelal rokodelec s pretežno ročnim delom, z uporabo tradicionalnih ali sodobnih orodij ter z rokodelskim znanjem, spretnostmi in veščinami.
Ocenjevanje se izvede na prošnjo prosilca in ob predložitvi rokodelskega izdelka. Če ocenjevalna komisija izda pozitivno mnenje o rokodelskem izdelku, OZS podeli rokodelcu certifikat Art & Craft Slovenija.
Priznani rokodelec
OZS je začela z izvajanjem praktičnega preverjanja usposobljenosti rokodelcev za pridobitev naziva »priznani rokodelec«. Usposabljanje poteka po rokodelskih shemah, ki so sestavljene iz pedagoško-andragoških vsebin, praktičnega dela usposabljanja iz posamezne rokodelske panoge (trenutno jih je 70) ter praktičnega preverjanja usposobljenosti rokodelca.
Po uspešno opravljenem usposabljanju in preverjanju OZS izda rokodelcu uradno listino priznani rokodelec.
V primeru izpolnjevanja posebnih pogojev, kot so za prvi sklop: vpis v registru nesnovne kulturne dediščine, pridobljen certifikat za rokodelski izdelek ali vsaj tri priznanja ali nagrade s področja rokodelstva oz. za drugi sklop: pridobljen certifikat NPK, ki se nanaša na posamezno panogo, dokazilo o opravljenih usposabljanjih, usposobljenost za samostojen prenos rokodelskih znanj, itd, lahko pridobite tudi častni naziv priznani rokodelec.
Finančne razvojne spodbude za razvoj rokodelskih izdelkov v 2025
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, je objavilo javni poziv Finančne razvojne spodbude za razvoj rokodelskih izdelkov v 2025, katerega namen je podpreti rokodelce pri razvoju in izdelavi novih rokodelskih izdelkov ter krepiti podjetništvo na področju rokodelstva.
Na poziv se lahko prijavijo fizične osebe, ki delujejo na področju rokodelstva in ne opravljajo registrirane dejavnosti, in sicer: rokodelci, upokojeni rokodelci, posamezniki, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, povezano z rokodelstvom in nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, povezane z rokodelstvom. Na razpolago je 100.000 EUR, pri čemer lahko posamezni rokodelec prejme za razvoj enega rokodelskega izdelka do 5.000 EUR. Rokodelec mora opredeliti lastna opravljena dela in ure za razvoj ter izdelavo izdelka v obdobju od datuma oddaje vloge do najkasneje 1. oktobra 2025.
Javni poziv je objavljen tudi na spletni strani izvajalca javnega poziva Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja. Oddaja vlog poteka elektronsko. Rok za prijavo se izteče 6. maja 2025.
Alenka Volk Penko, Območna obrtno-podjetniška zbornica Ilirska Bistrica