Ob nedavnem dnevu Civilne zaščite so v Kulturnem domu Hrpelje v ponedeljek slovesno podelili priznanja Civilne zaščite za območje Regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko. Podelili so sedem bronastih in tri srebrne znake Civilne zaščite ter dve plaketi Civilne zaščite. Med prejemniki priznanj sta tudi Prostovoljno gasilsko društvo Podgrad in Gasilska zveza Ilirska Bistrica.
Bronasti znak Civilne zaščite so prejeli:
- Katja Buda, ki je s svojim znanjem s področja vremenoslovja sodelovala pri več odmevnih akcijah. V času epidemije COVID19, pri požaru na krasu in ob požaru v podjetju v Podskrajniku ter med poplavami leta 2023.
- Rebeka Leskovic, ki se je s svojo psičko Ska pridružila Enoti reševalnih psov ŠKD Logatec pred šestimi leti. Sodelovali sta v več iskalnih akcijah pri nas. Lani sta opravili mednarodno preizkušnjo IRO MRT Area. Svoje znanje pa že uspešno predaja naprej mlajšim kolegom.
- Jozo Pranjić, ki je aktivni član ekipe prve pomoči Civilne zaščite Občine Postojna. Kot vodja ali član ekipe prve pomoči že vrsto let sodeluje in tekmuje na regijskih akcijah preverjanja pripravljenosti ekip prve pomoči.
- Blaž Rogelja, je gasilec že od mladih nog. Zadnjih pet let je poveljnik PGD Komen in kot poklicni gasilec zaposlen na Zavodu za gasilno in reševalno službo Sežana. Pri njegovem delu izstopa vodenje enot na največjem gozdnem požaru pri nas, ki smo ga imeli leta 2022 na Krasu in kot operativni vodja vseh enot v štabu ob požaru na Trstelju leta 2024.
- Vid Trebše, jamarski reševalec, ki je zadnjih pet let pomemben član Jamarske reševalne službe Slovenije. Izkazal se je s predanostjo, strokovnostjo in pogumom v zahtevnih reševalnih akcijah. Sodeloval je pri devetih reševalnih akcijah, pri čemer izstopa najzahtevnejše reševanje iz Vranjedolske jame na Cerkniškem leta 2023. Vid Trebše je tudi jamski inštruktor in vodja reševalnega centra Postojna. Odlikujejo ga pogum, predanost, strokovnost in izjemno sodelovanje pri reševanju življenj v zahtevnih pogojih v kraških
- Igor Ujčič, dolgoletni in vestni sodelavec v Regijskem centru za obveščanje Postojna. S svojim znanjem in profesionalnim delom je uspešno opravljal naloge obveščanja in aktiviranja v regijskem centru za obveščanje. Pomembno je oblikoval tudi inovacije, s katerimi je bil dosežen visok napredek pri razvijanju in krepitvi sistema zaščite, reševanja in pomoči.
- ekipa prve pomoči Rdečega križa Občine Hrpelje-Kozina. Osemčlanska ekipa, ki jo usmerja sekretarka RK Sežana gospa Dora Sedmak, se je v zadnjem nekaj več kot desetletju že večkrat izjemno izkazala. V času velikih migracij na meji s Hrvaško, ob izbruhu okužb s korona virusom in ob velikem požaru na Krasu. Njihova nesebična pripravljenost pomagati, solidarnost in pogum predstavljajo pomemben zgled za celotno skupnost ter prispevajo k ugledu civilne zaščite kot ključnega stebra družbene varnosti.
Srebrni znak Civilne zaščite je ob dnevu Civilne zaščite, ki je potekala na Brdu pri Kranju, prejela županja Občine Divača Alenka Štrucl Dovgan, ki posebno pozornost namenja urejanju in krepitvi sistema zaščite, reševanja in pomoči enotam Civilne zaščite. Županja skrbi za zagotavljanje pogojev za delovanje služb in enot ter deluje kot osrednji povezovalni dejavnik na področju zaščite in reševanja. Izjemo se je izkazala ter nudila pomoč tudi Štabu CZ za Notranjsko, v okviru njegovih aktivnosti, ki jih je izvajal ob katastrofalnih poplavah v letu 2023.
Srebrni znak Civilne zaščite sta ob 100-letnici delovanja prejela Prostovoljno gasilsko društvo Ivanje selo in Prostovoljno gasilsko društvo Podgrad. Priznanji bosta podeljeni na slavnostnih prireditvah obeh Prostovoljnih gasilskih društev v letošnjem letu.
Plaketo Civilne zaščite za 70 let delovanja pa sta prejeli Gasilska zveza Cerknica in Gasilska zveza Ilirska Bistrica in bosta prav tako podeljeni na slavnostnih prireditvah obeh Gasilskih zvez v letošnjem letu.
Sandi Curk, poveljnik Civilne zaščite za Notranjsko