Kot so sporočili s Prirodoslovnega muzeja Reka so botanična raziskovanja zaposlenih v muzeju privedla do neverjetnega odkritja za znanost, odkritje novega rastlinskega rodu in vrste v Evropi.
Mednarodna ekipa znanstvenikov iz Hrvaške, Črne gore, Slovenije, Španije, Francije in Kitajske je pod vodstvom dr. Boštjana Surine iz Prirodoslovnega muzeja Reka odkrila nov rastlinski rod in vrsto, Petrolamium crnojevicii Dragićević, Vuksanović & Surina. S sodobnimi molekularno-genetskimi, citogenetskimi in klasičnimi metodami so znantveniki natančno določili filogenetski položaj in evolucijsko preteklost te rastline (filogenija je v bilologiji shematska predstavitev evolucijske zgodovine in sorodnosti skupin organizmov, op. avt.).
Aristotelov učenec Teofrast, ki velja za očeta botanike, je z botaničnimi raziskavami v Evropi začel že pred več kot 2300 leti. Evropa je zato eno najbolj raziskovanih florističnih območij na svetu. Vendar pa se je poimenovanje rastlin po standardih, ki jih je postavil Carl Linné in ki veljajo še danes, sistematično spremljanje florističnih odkritij začelo šele sredi 18. stoletja.
Znanstvena odkritja novih rastlinskih vrst po svetu niso redkost, še posebej z uporabo sodobne tehnologije, odkritja novih rodov pa so praviloma zelo redki dogodki. Odkritje novega rodu in vrste za znanost, Petrolamium crnojevicii Dragićević, Vuksanović & Surina, na izjemno skalnatem in težko dostopnem območju v Črni gori, predstavlja eno največjih, če ne največje odkritje v zadnjih 200 letih v raziskavah raznolikosti in evolucije rastlin.
Pomembnost tega odkritja povečuje dejstvo, da gre za rastlino iz družine ustnatic (Lamiaceae), ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti in široke uporabe za človeka ena najbolj raziskovanih rastlinskih skupin nasploh, medtem ko gre v evolucijskem kontekstu za odkritje rastline, ki ima najbližje danes živeče sorodnike na visokogorskih območjih Himalaje.
Ta izjemna rastlinska vrsta raste na izjemno skalnatem in težko dostopnem območju v Črni gori, izključno v razpokah apnenčastih kamnin na majhnem območju med Cetinjem in Podgorico. Glede na zelo omejeno območje, v katerem živi, je rastlina kritično ogrožena. Reprezentativni primer novega rodu in vrste Petrolamium crnojevicii (izotip) je bil shranjen tudi v herbariju Prirodoslovnega muzeja Reka, rezultati raziskave pa so bili objavljeni februarja v mednarodni znanstveni reviji Taxon.
Dr. Boštjan Surina, izredni profesor, deluje kot višji kustos v Prirodoslovnem muzeju Reka. V znanstvenem smislu se ukvarja z raziskavami biotske raznovrstnosti, evolucije, specijacije in ohranjanja reproduktivnih ovir med vrstami na območju Dinaridov in širšega Sredozemlja.
Dr. Boštjanu Surini, ki sodeluje tudi z nami v projektih, povezanih z naravo, iskrene čestitke tudi v imenu Občine Ilirska Bistrica!