Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Domačini in konjeniki so se v Harijah srečali na 31. žegnanju konj pred cerkvijo sv. Štefana. Harijski zimski shod, ko goduje zavetnik konj, so posvetili tudi praznovanju dneva samostojnosti in enotnosti.
Letos v sedlih več deklic in deklet
Konjarji so k blagoslovu pripeljali okoli 20 konj, ki so jih - kar doslej ni bilo običajno - v večini jezdila dekleta in deklice, najmlajša je bila stara komaj pet let. Tradicionalno žegnanje konj privablja predvsem konjenike z domače in okoliških vasi, med publiko pa dobiva tudi širšo prepoznavnost, saj gre za lep in z ljubeznijo ustvarjen dogodek, na katerem Harijci predstavijo tudi svojo siceršnjo ustvarjalnosti in predanost ohranjanju izročila kraja.
V sedlu je najmlajša konjenica, petletna Nuša Boštjančič.
Konjenike in njihove konje je blagoslovil ilirskobistriški kaplan Tilen Kocjančič. Za spomin so prejeli kolajno in papirnat cvet, ki od letošnjega leta uradno šteje za izdelek domače obrti. Društvo Alojz Mihelčič Harije se lahko pohvali, da je certifikat, da so papirnate rože, ki jih izdelujejo njihovi člani, izdelek domače obrti, pridobilo kot prvo društvo v občini Ilirska Bistrica.
Tradicija so poleg žegnanja konj postale tudi Harijske novice, časopis, ki ga že 26 let javnosti predstavijo prav na ta dan. V Harijskih novicah je zabeleženo vse, kar se je v kraju zgodilo od enega do drugega leta. Letos so Harijskim novicam dodali zloženko ob 120. obletnici rojstva domačega duhovnika Milana Grlja (1904-1981), enega od primorskih Čedermacov, in zloženko ob 80. obletnici požiga Tominj, kjer so zabeležene tudi misli takratnega harijskega župana Jožefa Cetina (1893-1950), ki je sodeloval pri pokopu žrtev.
Konje je k blagoslovu pripeljalo veliko deklet.
O Milanu Grlju je udeležencem prireditve nekaj povedal tudi rojak, duhovnik dr. Rafko Valenčič. »Milan Grlj je človek teh krajev, ki je vreden spomina,« je poudaril. Grlj je bil slovenski duhovnik v času fašizma, med vojno in v povojnem času, vedno predan ohranjanju slovenstva, med domačini pa poznan tudi po tem, da je zavzeto prenavljal in gradil sakralne objekte.
Županova zahvala domačinom
Na proslavi ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter žegnanju konj, ki je sledilo, so nastopili pevci zbora Dragotin Kette iz Ilirske Bistrice, v počastitev Maistrovega leta pa so s Cerkniškega prišli še pevci Pevskega zbora Dragonarji Generala Maistra.
Zbrane je pozdravil Peter Valenčič, predsednik KS Harije, ob državnem prazniku pa jim je čestital tudi župan Ilirske Bistrice dr. Gregor Kovačič. Med drugim se je domačinom zahvalil za potrpežljivost, strpnost in razumevanje zaradi izvajanja obsežnega projekta ureditve državne slemenske ceste, ki je sledila obnovi brkinskega vodovoda. Domačemu kulturnemu društvu Alojz Mihelčič je čestital za pridobljeni certifikat, ki potrjuje, da so njihove papirnate rože izdelek domače obrti.