Bazoviška cesta 14
6250 Ilirska Bistrica
Med 13. in 19. oktobrom smo se dijaki 4. letnika gimnazije v Ilirski Bistrici udeležili izmenjave Erasmus+. Gimnazijo Saulės, ki se nahaja v drugem največjem litovskem mestu Kaunas, je obiskalo sedem dijakov v spremstvu dveh profesorjev, Nejke Ritonja in Nejca Konjeviča.
Nedelja je bila namenjena zgolj potovanju – odpravili smo se proti letališču Bergamo, od koder smo leteli naravnost v Kaunas. Tam so nas že čakali litovski vrstniki z družinami, pri katerih smo bili nastanjeni do četrtka, 17. oktobra.
Prednostni temi podjetništvo in trajnostni razvoj
Ponedeljek je bil namenjen spoznavanju in predstavitvam obeh šol in držav. Dnevi, ki so sledili, so bili zapolnjeni z bogatim programom. Prednostni temi tokratne izmenjave sta bili podjetništvo in trajnostni razvoj, zato so naši gostitelji organizirali obisk prostorov Univerze v Kaunasu, kjer bi veljalo še posebej izpostaviti inovativno zasnovano knjižnico in laboratorij KTU. Navdušila sta nas z moderno zasnovo in odprtostjo za nove ideje. Ogledali smo si tudi kaunaški obrat za čiščenje odpadnih voda, kjer celo stranski proizvod čiščenja uporabijo kot gnojilo v kmetijstvu. Delavnice, ki so potekale v šoli, je organizirala Gimnazija Saulės, dve pa je pripravil tudi naš profesor Nejc Konjevič.
Seveda ni manjkalo druženja in spoznavanja kulture, zgodovine mesta in litovske kulinarike. Zelo nam je bil všeč muzej vsestranskega umetnika Čiurlionisa. Naši gostitelji so nas presenetili tudi z vabilom na koncert, ki je potekal ob praznovanju svetovnega dneva učiteljev.
Zadnja dva dneva sta bila namenjena spoznavanju litovske prestolnice Vilne. Kljub začetni izgubljenosti, ki je bila verjetno posledica tako utrujenosti kot neznanja litovščine, tega resnično posebnega jezika, smo se vendarle uspeli namestiti v hotelu in se nato odpraviti proti mestnemu jedru. Ogledali smo si Muzej denarja, mednarodni kolidž ISM in Interaktivni muzej Nikole Tesle.
Litva - presek med kulturo severa in vzhoda Evrope
Litva nas je vse presenetila v marsikaterem pogledu – je kot nekakšen presek med kulturo severa in vzhoda Evrope. Zelo spoštujejo avtoritete (kot so denimo profesorji), cenijo red in imajo lep odnos do okolja. So izrazito optimistično naravnani in v izzivih vidijo priložnosti. Tujina dijakom, kot vsakemu človeku, ki se je kdaj znašel zdoma, resnično nudi širjenje obzorij, nastavlja pa nam tudi ogledalo, kar pride še kako prav, ko v sebi in drugod iščemo razloge, odgovore ali izgovore. Veseli smo za izkušnjo, ki nam je bila omogočena.
ekipa dijakov izmenjave Slovenija-Litva s profesorjema